Ankara Boyacı
Ankara boyacı ustanız ile temiz işçilik ve ucuz fiyatlarla profesyonel çözümler sizlerle.

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Boya Badana Nasıl Yapılır?
Boya badananın nasıl yapılması gerektiğine kısaca değinecek olursak, bu işlem duvarlara hem hijyen, aynı zamanda da şahane bir görüntü kazandırması açısından, her dairenin vazgeçilmezi olduğu iyi bilinmelidir. Öncelikle ekonomik olarak değerlendirilme yapılacak olursa, genel olarak yağlı boya(saten) dan daha uygun fiyatlara geldiğinden, plastik-silikonlu boyalar kullanıcılar açısından daha çok tercih edilmekte ve bu itibarla da aynı zamanda daha basit tatbik olması sebebiyle, su bazlı badana herkesimin vazgeçilmezi olmuştur. Boya kullanım şartları ve gereksinimlere göre ya her sene, veya birkaç senede bir de yapıldığı yoğun olarak görülmektedir. Ancak devamlı surette en çok kirlenen yerler ile, mutfak vb nedenlerden dolayı oluşmuş olan is gibi kalıcı lekeli yerlerin sık sık boya badana yapılması esastır. Ekseriyetle, pek kullanılmayan salon yada odaların örneğin misafir odasının duvarları içinse temizliği korunmuşsa yakın zamanlarda boya ihtiyacı doğmayacaktır.

İç dış mekan boyamanın sezonu, daha çok ilkbaharla sonbahar diye bilinir ve genel ihtiyaçta bu şekilde giderilir. Boya üreticilerinin de tavsiye ettikleri şekilde teknik açıdan da 10 derecenin altında olan sıcaklıklarda boya yapılması iyi olarak görülmemektedir. Bir diğer gözden kaçırılmaması gereken de mekanın dış cephesi boyanacaksa uygun sıcaklık dereceleri mutlaka göz ardı edilmemelidir. Bununla birlikte, evin dışı olan dış cephelere boya uygulanacaksa, havanın fazla esmemesine ve ayrıca boyamış kısımlarında hemen güneş ışıklarına maruz kalmamasına da özen gösterilmesi doğru olacaktır.

Evlerimizin odalarında yapılan ba­danalar da, suni hava akımından (klima) kaçınılması da doğru olacaktır. Bir de, boya esnasında pencereler açık tutulmamalıdır ki, çünkü duvarın eserek havanın değdiği yerler hızlı şekilde kurumuş olacak, bunun sonucunda da boyanmış duvarda gölgeli bölümler olacaktır. Bir diğer önemli konuda şayet kireçle boya yapılacaksa, uygulama esnasında toz kaldırmamaya gereken dikkat gösterilmelidir. Aksi halde havaya kalmış olan tozlar ıslak olan duvara yapışır ki, bu da badana­nın estetiğini ve temizliğini aynı zamanda da görünüm güzelliğini bozmuş olacaktır.

Yorum Yap
Adınız  
Yorumunuz  
   

İlk yorum yapan sen ol | Tüm Yorumlar

Tel: 0530 945 88 01

ankaraboyaciustaniz.com | Copyright © 2018 - Her Hakkı Saklıdır.